Fundacja / Fundacja Edukacji Przedszkolnej
Fundacja Edukacji Przedszkolnej

O Fundacji

FEP-RGB-web-poziome

Od początku swojej działalności w 2007 roku działamy na rzecz wyrównywania szans edukacyjnych dzieci na terenach gmin wiejskich i miejsko-wiejskich. Współpracując z gminami i społecznościami lokalnymi pomagamy tworzyć placówki przedszkolne współfinansowane ze środków Unii Europejskiej. Organizacyjnie i merytorycznie przecieramy szlaki tym placówkom we wszystkich aspektach ich funkcjonowania. Dążymy do tego aby poprzez wspieranie społeczności lokalnej, rozpowszechniać w niej idee społeczeństwa obywatelskiego, zachęcać do działania w swojej grupie społecznej, do zaangażowania w sprawy lokalne i przełamania postawy pasywnej wobec pojawiających się potrzeb i problemów. Małe Przedszkola są stworzone dla dzieci, ale spełniają też inną rolę, bywają pierwszą oddolną inicjatywą lokalnych społeczności – są zachętą, że można jednak zdziałać coś dobrego, że pomysły można realizować, że chcieć to móc!

Bez-nazwy-2

Od roku 2007 dzięki dofinansowaniu z Unii Europejskiej utworzyliśmy 88 placówek przedszkolnych w 80 miejscowościach i objęliśmy edukacją przedszkolną 1877 dzieci. W tym okresie na realizację celów statutowych pozyskaliśmy prawie 15 mln. zł. W warsztatach przez nas realizowanych wzięło do tej pory udział 1410 rodziców. Realizowane przez nas projekty opierają się na wspólnych działaniach z gminami oraz społecznościami lokalnymi. Do tej pory współpracowaliśmy z 55 gminami na terenie 4 województw (dolnośląskie, śląskie, łódzkie i mazowieckie), a efektem naszej współpracy ze społecznościami lokalnymi jest powstanie 38 stowarzyszeń. Są to stowarzyszenia założone przez rodziców, które przejęły prowadzenie placówek przedszkolnych po zakończeniu realizacji projektów, stając się przy tym centrami aktywności lokalnej.

Rekomendują nas

Aby przekonać się jak działamy, mogą nas Państwo sprawdzić m.in. tutaj:

- Gmina Bystrzyca Kłodzka, Wiceburmistrz Gminy Bystrzyca Kłodzka, Pani Beata Hucaluk – Szpanier, tel. 74 811 76 05

- Gmina Daszyna, Wójt Gminy Daszyna, Pan Zbigniew Wojtera, tel. 24 357 10 00;

- Gmina Wińsko, Ref Oświaty Gmina Wińsko, Pani Monika Myrdzio, tel. 71 38 98 100

- Gmina Chocianów, Ref Oświaty Gmina Chocianów, Pani Magdalena Durkacz, tel. 76 818 51 38

Model Małego Przedszkola

Model Małego Przedszkola został opracowany w oparciu o potrzeby dzieci i ich rodziców. Dlatego w jednej grupie jest maksymalnie 15 dzieci mieszkających w tej samej lub sąsiedniej miejscowości . W ten sposób dzieci uczą się nawiązywać nowe przyjaźnie i jednocześnie nie bać się wychodzić poza krąg własnej rodziny.